Velký znak oddílu TJ TATRAN BRNO BOHUNICE
2002 / 2003
Aktuálně Kontakty Historie Muži Ženy Mládež Zajímavosti Galerie Odkazy
Aktuálně Kontakty
Mapy
O klubu a
historie
III.liga
Divize
1.liga Mládež Zajímavosti
Soukromé
Galerie Odkazy
Diskuze
hazenkar.gif (1452 bytes)

O klubu

Tělovýchovná jednota Tatran Bohunice je společenskou organizací se samostatnou registrací u ministerstva vnitra. Sdružuje občany převážně ze sídliště Bohunice a Starý Lískovec, ze staré zástavby obou městských částí, ale také z celého Brna. To hlavně v případě ženských složek oddílu házené, neboť ženskou házenou se zabývá v Brně pouze oddíl házené v Bohunicích.

Základním cílem TJ je zajistit pohybovou aktivitu pro občany regionu a proto se snaží spolupracovat i s jinými subjekty, např. s úřadem městské části a také s fyzickými a právními osobami.

Historie tělovýchovné jednoty a její vznik se datuje dávno mezi světovými válkami - tehdy jako Sokol později Slavoj a v době sjednocení tělovýchovy v padesátých letech už jako TJ Tatran. Větší rozmach TJ přišel s výstavbou sídliště na konci sedmdesátých let, kdy byl vybudován dnešní areál včetně sportovní haly.

TJ sdružuje oddíly kopané (župní přebor), oddíl moderní gymnastiky a oddíl házené. Ten vznikl také v meziválečném období ale jako česká házená, v nynější podobě se hraje od roku 1961.

Házená dosáhla po prvních rozpačitých letech největších úspěchů v roce 1985, kdy družstvo mužů poprvé postoupilo do II.ligy. Zde se projevila prozíravost někdejších činovníků, kteří v předcházejícím období vsadili na mládež. Podařilo se podnítit zájem natolik, že v letech následujících nastal i při amatérských podmínkách neobvyklý rozmach jak v mládeži, tak i dospělých složkách. Další úspěšné období nastalo v polovině devadesátých let, kdy družstvo dorostenců postoupilo do I.ligy staršího dorostu mezi taková družstva jako Karviná, Plzeň, Dukla či Zlín. Po tři roky hráli dorostenci tuto soutěž a získávali zkušenosti, kterých později využili při postupu do druhé nejvyšší soutěže mužů v roce 1999.

V roce 1991 po dohodě funkcionářů Tatranu a Lokomotivy-Ingstav přešla do oddílu ženská složka házené a to všechna tehdejší družstva Lokomotivy. Protože naše TJ dala této zájmové skupině odpovídající podmínky - tehdy dvě asfaltová hřiště, možnost trénovat v hale a hlavně stanovila koncepci dalšího rozvoje - dostavily se i výsledky. Mladší dorostenky postoupily do nejvyšší soutěže a později toto družstvo po vítězství ve II.lize starších dorostenek postoupilo do I.ligy mezi elitu v ČR. To bylo v roce 1994, ve stejném roce jako starší dorostenci, a tehdejší družstvo hrálo tuto soutěž čtyři sezóny, což na brněnské poměry bylo něco nevídaného. Vždyť tato soutěž se v Brně nikdy nehrála. To vše samozřejmě položilo základy k tomu, aby nyní tytéž hráčky mohly úspěšně bojovat v baráži o postup do nejvyšší soutěže - extraligy žen.

Daří se i spolupráce se Základní školou na Svážné ulici v sídlišti Kamenný vrch, kde byla založena školní TJ s družstvy žákyň házené a minižákyň házené. Tyto hráčky po dosažení dorosteneckého věku přejdou do naší TJ.

Na konci roku 2000 měl oddíl házené celkem 374 členů, z toho 304 mládeže. V demografickém členění to bylo 275 mužů a 99 žen. Oddíl měl zapojeno v soutěžích 10 družstev. Nejlepších výsledků v roce 2000 dosáhlo právě družstvo žen, když před rokem (červen 2000) skončilo na prvním místě II.ligy, ale postup do I.ligy bylo nuceno odmítnout pro neadekvátní náklady.

Nejvyšší soutěž se hraje více na profesionální úrovni a nároky kladené na oddíly tito nejsou schopni řešit z vlastních zdrojů, takže je rozhodující pro tyto situace získávat sponzory z řad firem, tak jak to ostatně známe z jiných sportů. Pro brněnský region by bylo škoda odmítnout účast v nejvyšší soutěži z finančních důvodů, protože poslední taková účast ženského družstva se datuje rokem 1964! Proto se oddíl obrací na potenciální sponzory, aby mola být důstojně zajištěna účast družstva v extralize žen v letošní sezóně.


Vznik, historie a nejvýraznější úspěchy oddílu házené


Hřiště